Kto odpowiada za określenie odkurzaczowy oszust
Menedżer administrujący portalem internetowym niekoniecznie popełnia czyn nieuczciwej konkurencji, gdy utrzymuje na stronie wpis internauty o treści niekorzystnej dla innego przedsiębiorcy. Dorota Gajos-Kaniewska
Tak wynika z orzeczeń sądów w sprawie sporu o odpowiedzialność za rozpowszechnianie wiadomości podważającej rzetelność spółki X. Prowadzi ona sprzedaż elektrycznych artykułów użytku domowego, a także dystrybucję specjalistycznych odkurzaczy.
Powództwo oczywiście bezzasadne
Pozwaną w tej sprawie była Urszula F. zajmująca się w ramach działalności gospodarczej (obecnie zawieszonej) zarządzaniem stronami internetowymi. Na jednej z administrowanych przez pozwaną stron użytkownik o nazwie „były" umieścił wpis o treści: „Radzę adminom zainteresować się sprawą łamania przez odkurzaczowych oszustów ustawy o ochronie danych osobowych. (...) przetwarza dane osobowe pozyskane przez akwizytorów bez zezwolenia. Sam u nich przez dwa miesiące pracowałem. Jest to złamanie przepisów." Powódka wezwała pozwaną, żeby w wyznaczonym terminie usunęła wpis, jednak ta ostatnia tego nie zrobiła.
W pozwie przeciwko Urszuli F. spółka X żądała m.in. zakazania pozwanej rozpowszechniania wpisu. Zdaniem powódki pozwana dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji, który polegał na rozpowszechnianiu nieprawdziwych i wprowadzających w błąd wiadomości zarówno o spółce X, jak i wspólnikach, którzy nią zarządzają.
Urszula F. odpowiedziała wnioskiem o oddalenie oczywiście bezzasadnego powództwa z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta